Renovace hřbitova a náhrobků v Hlince pokračuje i letos

Určitě jste si toho při procházce Hlinkou všimli – na hřbitově, přesněji v jeho zadní části, se objevují další a další opravené náhrobky, které svítí svou novotou už z dálky. Díky další podpoře Česko-německého fondu budoucnosti, potomků bývalých německých obyvatel Hlinky a především díky neúnavné práci obecního zastupitelstva a pana starosty, bude ještě letos opraveno dalších deset hrobových míst.

Odborné renovační práce provádí zkušený sochař pan Tomáš Křivý, který hroby nejen vyrovnává a stabilizuje, ale také odstraňuje letité nánosy špíny, tmelí vzniklé defekty a bojuje s neúprosným zubem času, který se na stavu kamenných segmentů hodně podepsal. Jeho práce je obdivuhodná – na hřbitov se tak díky němu vrátily dávno zničené ozdobné elementy a konečně si lze přečíst, kdo zde odpočívá, případně za jakých okolností zemřel. Hlinka tak odkazuje na svou minulost a pečuje o důstojné místo posledního odpočinku svých tehdejších obyvatel.

Podařilo se také přesunout kříž rodiny Nölscher, která na počátku 20. stolení patřila k nejvýznamnějším rodinám v Hlince – pocházelo z ní několik rychtářů, dnes bychom řekli starostů, a ti se zasloužili o tehdejší rozvoj obce. Kříž nově najdete v zadní části hřbitova a rozhodně ho nepřehlédnete – po renovaci vypadá jako nový.

Až budete mít cestu kolem, určitě se zastavte – vzniká zde něco jedinečného.

Pokud chcete a můžete přispět na záchranu hřbitova v Hlince, zde je odkaz na transparentní účet: transparentní účet

Za realizační tým – Mgr. Milan Pišl, Ph.D.